Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

 

PIERWSZY KONTRAKT

Większość początkujących modelek wyjeżdżając na swoje pierwsze zagraniczne kontrakt marzy o bardzo dobrym zarobku i szybkim sukcesie. Oczywiście są wyjątki i niektóre modelki nawet bez wcześniejszego doświadczenia mają podczas pierwszego kontraktu bardzo dużo pracy i wracają na tzw. „plusie”, są zauważone przez topowe domy mody, a ich kariera rozwija się w bardzo szybkim tempie. Niestety nie każda modelka ma tak dużo szczęścia, a sukces zależy od bardzo wielu czynników. Warto pamiętać, że nawet bardzo doświadczonym modelkom zdarza się wracać na „minusie”, a droga do wielkiego sukcesu jest najczęściej długa, usłana wieloma wyrzeczeniami.

Poniżej prezentujemy kilka wskazówek dla początkujących modelek, jak zwiększyć szansę na sukces i wrócić z pierwszego wyjazdu względnie zadowolonym.

Sezonowość:                   

Warto pamiętać, że ilość castingów oraz propozycji pracy zależy od okresu, w którym modelka decyduje się na wyjazd. Jeżeli modelka ma czas jedynie w okresie letnim, to należy liczyć się z ogromną konkurencją. Na wyjazd wakacyjny decyduje się bowiem bardzo dużo modelek i modeli. Poza tym należy pamiętać, że w Europie przez cały sierpień trwa przerwa wakacyjna i agencje są praktycznie pozamykane. Dlatego agencje macierzyste często decydują się na wysłanie modelek/modeli do Azji, Malezji, Japonii, Korei Południowej, Singapuru, gdzie mimo konkurencji zlecenia są. Oprócz sezonowości ważne są również czynniki kulturalne. W lipcu w Turcji trwa ramadan. I pracy jest bardzo mało. W lutym w Chinach świętują Nowy Rok, a wyjazd w tym okresie jest stratą czasu.  Ale w tym samym czasie inne rynki mogą działać bardzo sprawnie.  W lutym przykładowo jest sporo pracy we Włoszech. Kolejna ważna sprawa to czas pobytu modelki za granicą. Niestety lub „stety”, ale modeling wiąże się z podróżami i rozłąką z rodzicami, przyjaciółmi, narzeczonymi. Agencje przyjmujące inwestują w modelkę bardzo dużo pieniędzy. Dlatego wyjazd na pierwszy kontrakt na 14 dni niestety, ale jest niemożliwy. Jeżeli modelka nie chce podróżować, to ten zawód nie jest dla niej, a praca z agencją modelek jest stratą czasu oraz nerwów zarówno dla modelki, jak i agencji-matki.


Typ urody:

W Chinach powodzeniem cieszą się modelki o słowiańskim typie urody. Aczkolwiek trend szybko się zmienia i obecnie w Chinach może pracować praktycznie każdy. W Japonii bardzo cenione są tzw. „baby face” z bardzo dobrymi wymiarami (idealne wymiary w biodrach to 86-88 cm). W Turcji natomiast preferowane są modelki o bardziej kobiecych kształtach oraz wymiarami w biodrach 90-93 cm. Bardzo ważna jest obiektywna ocena swojej urody. Należy decydować się na wyjazd tam, gdzie dany typ urody ma szansę na sukces. Oczywiście zapotrzebowanie na dany typ urody ostatnimi czasy szybko się zmienia. I nawet jeżeli w jednym sezonie nie pasujesz do rynku w Paryżu, to sytuacja może się zmienić w kolejnych sezonach.


Portfolio:

Warto inwestować w rozbudowę portfolio. Im lepsze zdjęcia ma modelka w swojej książce, tym większe ma szansę na ilość i jakość propozycji pracy podczas kontraktu zagranicznego. Bardzo ważna uwaga! Należy pracować z wieloma fotografami, ponieważ każdy ma swoje wymagania, inny tryb pracy, spojrzenie na daną modelkę. Warto pracować nad mimiką twarzy oraz pozami. Należy pamiętać, że każdy rynek ma swoje wymagania co do zawartości portfolio modelki. Dlatego dobrze jest, jeżeli modelka ma urozmaicone portfolio.

Charakter modelki:

Charakter modelki i jej stosunek do otoczenia to bodajże najważniejszy wyznacznik sukcesu modelki. Jeżeli na kontrakt przyjeżdża początkująca modelka, która nie mając żadnego doświadczenia od samego początku ma najwięcej do powiedzenia, na wszystko narzeka, jest niemiła, nie potrafi dogadać się z innymi modelkami i przede wszystkim bookerami, nie ma co liczyć na przychylność i starania się ze strony agencji. Gwiazdorstwo na początku kariery nie jest tolerowane. Jak w każdym innym zawodzie oraz w życiu, ludzkie podejście do wszystkiego jest podstawą sprawnego funkcjonowania. Jeżeli modelka potrafi obiektywnie oceniać swoje możliwości, doceniać starania agencji-matki oraz agencji przyjmującej i jest pozytywnie nastawiona do danej jej szansy, może liczyć na przyjemne spędzenie czasu podczas kontraktu i wielość zleceń.

Profesjonalizm:

Bardzo pożyteczna uwaga dla każdego: jeżeli krytykujesz wszystkich i wszystko dookoła, przystopuj i zastanów się, może to właśnie z Tobą jest coś nie tak. Może brak zleceń jest spowodowany tym, że nie starasz się na castingach? Przeanalizuj swój wygląd, wymiary, swój catwalk, pracę z klientem, znajomość języka angielskiego. Może zbyt wiele i zbyt szybko liczysz na sukces? Modeling to biznes, w którym konkurencja jest ogromna. Żeby osiągnąć sukces, należy posiadać wszystkie najlepsze walory: dobra cera, wymiary, odpowiedni charakter, trzeba umieć słuchać, ale też mieć własne, obiektywnie zdanie na swój temat, należy niektóre rzeczy poświęcić, żeby potem móc pochwalić się osiągniętym celem. Należy uczyć się sztuki pozowania, świadomości swojego ciała, ćwiczyć chodzenie po wybiegu, pracować nad portfolio, uczyć się otwarcia na ludzi i rady ekspertów. Nikt nie urodził się ideałem. Ale warto ciężko pracować, aby się nim stać. 

Comments

Leave a Reply(Your email will not be publicly displayed.)